Patent Araştırma

Patent Araştırma


Araştırmalara göre şirketlerde mevcut Ar-ge bütçelerinin ortalama %23’ü farkında olunmadan patenti alınmış, tekrarlanan buluşlar için tüketilmektedir. Boşa harcanan bu kaynakların azaltılması derinlemesine yapılacak patent araştırması ile gerçekleştirilebilir.

 
Patent araştırmaları genel olarak Türkiye'de veya dünyanın başka bir yerinde bir konu hakkındaki patentleri inceleme, rakip firmaların sahip olduğu patentlerin tespiti, dolayısı ile de teknolojilerinin öğrenilmesi şeklinde gerçekleştirilir.
 
Bu tip patent araştırmaları ile firmalar kendi çalışma alanlarındaki teknolojileri öğrenebilir, bu alanların hangi bölümlerinin patent ile korunduğunu öğrenebilir, rakip analizlerini yapabilir ve mevcut durumdan kendilerine çıkış yolu bulabilirler.
 
Patent Araştırmaları AR-GE yapan firmalar için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Araştırma –Geliştirmenin ilk aşaması olan Araştırma’nın yapılabilmesi patent araştırması ile mümkündür. Çünkü dünyadaki teknik bilginin %80'i patent dokümanlarında çok açık bir halde mevcuttur. Dolayısı ile patent dokümanları, araştırmacılar ve mühendisler için çok iyi bir arşiv kaynağıdır.
 
Patent araştırmaları için internet üzerinden araştırma yapmak isteyen araştırmacılar Avrupa Patent Ofisi’nin veri tabanı olan https://worldwide.espacenet.com üzerinden veya Amerikan Patent Ofisi’nin veri tabanı olan www.uspto.gov üzerinden araştırma yapabilirler. Ayrıca Türkiye'de veya dünyanın başka bir yerinde daha detaylı bir araştırma yapmak isteyen kişi veya kurumlara firmamızla irtibata geçmelerini öneririz.

Etiket : Patent Araştırma