Yurtdışı Patent Hizmetleri

Yurtdışı Patent HizmetleriPatent ya da faydalı model belgeleri, hangi ülkede alınmışsa o ülkede koruma sağlayan belgelerdir. Bu sebeple Türkiye'de belgeye bağlanmış bir patent ya da faydalı model ancak Türkiye'de koruma sağlar. Diğer ülkelerde de buluşun korunması istendiğinde, istenilen ülkelerin patent ofislerine, tescil için müracaat edilmesi gerekir.


Yurtdışında Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Temel olarak yurtdışında üç şekilde patent başvurusu yapılabilir.  • Klasik Patent: Korumanın sadece 2-3 ülkeyle sınırlı kaldığı durumlarda tercih edilmelidir.
  • PCT (Patent İşbirliği Anlaşması): Çok fazla ülkede patent koruması talep edilmesi düşünülüyorsa tercih edilmelidir.
  • EPC (Avrupa Patent Sözleşmesi): Sadece Avrupa kapsamında bir koruma düşünülüyor ise tercih edilmelidir.
  • Klasik Patent: Her ülke için tek tek başvuru yapılıp her ülkede ayrı ayrı tüm patent süreci (araştırma, inceleme) gerçekleştirilir. İlgili ülkedeki mevzuata göre, patent, faydalı model veya kısa patent olarak koruma sağlanabilir.
  • PCT (Patent İşbirliği Anlaşması): PCT’ ye üye olan 144 ülke adına uluslararası kurum, rüçhan tarihinden itibaren 30 aylık bir süre için, başvuru sahibinin buluşunun patentlenebilirliğini öngörmesini sağlar. Yani maliyetli olan ülkesel patent başvuru sürecine girmeden önce rüçhan kısıtlamasından dolayı herhangi bir hak kaybı da yaşamadan, başvuru ile ilgili en az araştırma yapılması sağlanır. Böylece buluşun yeni olup olmadığı konusunda fikir sahibi olunur. Başvuru sahibi söz konusu öngörüye göre, bundan sonraki ülkesel patent başvuru süreçlerine devam edip etmeme kararı alabilir. Söz konusu araştırmanın 144 ülke adına tek bir merkezden yapılması da ülkesel başvuru maliyetleri açısından büyük bir tasarruf da sağlar.
  • EPC (Avrupa Patent Sözleşmesi): Avrupa kapsamında (38 ülke) bir koruma sağlamak için yapılan başvuru türüdür. Araştırma ve inceleme işlemleri tamamlandıktan sonra eğer buluş patentlenebilirlik kriterlerini sağlarsa belge alır ve EPC'ye üye ülkelerde zorunlu olan tercümesiyle (validasyon) birlikte o ülkelerde  belge geçerliliği sağlanır.

Etiket : Yurtdışı Patent Hizmetleri