İyi Tarım Uygulamaları

 

İYİ TARIM UYGULAMALARI NEDİR ?

Günümüz teknolojisi ve yenilikler her sektörü olduğu gibi tarım sektörünü de etkilemiş; geleneksel üretim teknikleri yetersiz kalmıştır.

Bu anlamda Sanayicilerin tarıma olan ilgisi artmış,artık sermaye hareketi tarıma doğru kaymaya başlamıştır.Bu yatırımların sonucunda daha büyük ve standartları yüksek teknolojik üretim alanları kurulmuştur.

Gıda üretimi günümüz dünyasında çok önemli bir stratejiye sahiptir.Dünyanın yarısı açlıkla mücadele ederken ,diğer yarısı da ürettiği ve tükettiği gıda maddelerinin güvenli olmasını istemektedirler.

Güvenli gıda denildiğinde ,insan sağlığına zararlı olmayan,fiziksel,kimyasal ve mikrobiyolojik kalıntılar içermeyen ,aynı zamanda izlenelebilirliği sağlanmış ürünler akla gelir.

Hem üretimi geliştirmek hem de ürettiğimiz ürünleri doğru pazarlara satabilmek için, üreticilere ve bu ürünleri paketleyen ,dağıtan hatta depolayan ve pazarlamasını yapan kurum ve kuruluşlara çok önemli sorumluluklar düşmektedir.

Bugün tüm dünyada Tarımsal ürünlerin izlenelebilirliği ,gıda güvenliğinin sağlanması açısından en önemli konu haline gelmiştir.Bu konuda çok çeşitli çalışmalar yapılmış ve hala daha yapılmaktadır.

Artık tüketici sofrasına gelen gıdanın üretim prosesini bilmek istemektedir.Tüm bu gerekliliklerden doğan bir kavram vardır ki son yıllarda tüm tarım ve ihracat sektörünü etkisi altına almıştır.Bu kavram minimum tarımsal üretim kriterlerini kapsayan iyi tarım uygulamalarıdır.

Avrupa’daki yaş meyve ve sebze pazarının büyük kısmına hakim olan perakendeciler, tüketicilerine arz ettikleri yaş meyve ve sebze ürünlerinde ,son yıllarda gündeme gelen insan sağlığını tehdit eder nitelikteki belli bazı riskleri en aza indirgemek amacıyla 1997 yılında EUREP adı altında bir araya geldiler.1999 Yılında bugünkü İyi Tarım Uygulamalarının temelini oluşturan EUREPGAP standartlarını oluşturdular.

Eurepgap standardı 2007 yılında revize edilerek tüm dünya ülkeleri tarafından kabul görmüş ve GLOBALGAP adını almıştır.

Bu protokolle perakendeciler; “Raflarına koydukları ürünün müşterilerine zarar vermeyeceği” konusunda tedarikçi ve dolayısı ile üreticilerden güvence istemektedirler.

Türkiye'de de Tarım Bakanlığı bu gelişmelere kayıtsız kalmayıp aynı esaslara dayanan İyi Tarım Uygulamaları Yönetmeliğini yayınlamıştır.Artık Türkiye Tarım sektörünü şekillendiren bir tarımsal standartlar bütünü uygulanmaya başlamış bulunmaktadır.

İyi Tarım uygulamaları yönetmeliği ilk olarak 08.09.2004 tarih ve 25577 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.İyi Tarım Uygulamaları yönetmeliği daha sonra 7 Aralık 2010 tarihinde revize edilerek daha kapsamlı bir standartlar bütünü halini almıştır.

İyi Tarım Uygulamaları Tehlike Önleme , Tehlike Analizi ( HACCP) Zararlılarla Entegre Mücadele ( IPM ) ve Entegre Ürün Yetiştiriciliği ( ICM ) ilkelerini baz alarak , çiftçilikle ilgili metotların ve teknolojilerin sürekli gelişmesini destekler.

İyi Tarım Uygulamaları bitkinin toprağa ekiminden önceki süreçten işlenmiş nihai ürün sürecine kadar sertifikalandırılmış tarımsal Ürünün tam üretim sürecini kapsar.Ayrıca;Gıda Güvenliği, Hayvan Refahı, Çevre Koruma ve İşçi Sağlığı,Güvenliği ve Refahı konularını da kapsar.

İyi Tarım Uygulamaları;Çevre ,insan ,havyan sağlığına zarar vermeyen bir üretimin yapılması ,doğal kaynakların korunması ,tarımda izlenelebilirlik ve sürdürebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan tarımsal üretim şeklidir.

İyi tarım Uygulamaları sertifikasına sahip ürünün;Kimyasal,fiziksel,mikrobiyolojik kalıntılar içermediği, çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden üretildiği; üretimi sırasında insan,işçi ve diğer canlıların olumsuz etkilenmediği; üretildiği ve tüketildiği ülkelerin tarımsal mevzuatına uygun olarak üretildiği anlaşılır.

BİLKALİTE, Kalite Yönetim Sistemi alanında yıllardır birlikte çalıştığı personeli ile farkını ortaya koymuştur. Siz de Bilkalite avantajlarından yararlanmak için gönül rahatlığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BİTKİSEL ÜRETİM:

 • Yaş Meyve ve Sebze
 • Tarla Bitkileri
 • Çiçek ve Süs Bitkileri
 • Fide ve Fidancılık
 • Çay


SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ:

 • Balıklar
 • Çift Kabuklu Yumuşakçalar


HAYVANSAL ÜRETİM:

 • Sığır ve Koyun
 • Sığır Besiciliği
 • Süt Sığırcılığı
 • Hindicilik
 • Tavukçuluk

 

       

Neden BİLKALİTE?

 

• Yıllardır işimizi en iyi şekilde yapıyoruz.

• Çeşitli sektörlerde bu işi profesyonel düzeyde yapmış , uzman kadroyu hizmetinize sunuyoruz.

• Yılların tecrübesi ve projelerini teslim ettiğimiz yüzlerce müşterilerimizle, güven konusundaki tüm şüphelerinizi gideriyoruz ve sektörümüzde ilk tercihler arasında yer alıyoruz.

• En uygun finansal koşullarda ve en optimum sürede sertifika sahibi olmanız için çalışıyoruz.

• Yalnızca kurumunuza özel dokümantasyon ve uygulamaları gerçekleştiriyoruz.

• Sürekli öğrenen, değişime ve gelişmeye açık, tecrübelii ve yetkin olarak başladığı işi başarı ile bitiren, uzun vadeli düşünüp ve müşteriyi çözüm ortağı olarak kabul eden bir yapı yaratıyoruz.

• Organizasyonunuzu geleceğe taşıyacak misyon, vizyon ve kalite politikasını ve kurumsal hedeflerinizi oluşturmanızda yardımcı oluyoruz..

• Kurumunuzdan biriymiş gibi ve aynı zamanda da kurumunuzun bir müşterisi gibi sizlerle iletişim kurabilecek çalışma şekline sahibiz.

• Kurum içi eğitimleri yine biz vererek, hem tüm çalışanların aktif katılımını sağlıyoruz, hem de uygun finansal koşulları “danışmanlık paketimiz” içinde sizlere sunmaktan memnuniyet duyuyoruz.

 

Siz de Bilkalite avantajlarından yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

BİLKALİTE DANIŞMANLIK EĞİTİM

VE BELGELENDİRME HİZMETLERİ

Tel:  0216 459 06 52

Fax: 0216 459 06 52

GSM: 0530 543 99 91 - 92

[email protected]

Etiket : İyi Tarım Uygulamaları