Uluslararası Tescil

Uluslararası Tescil

Uluslararası Marka Tescil İşlemleri

 
Marka, tescil edildiği ülkede geçerlidir. Tescil ettirilmek istenilen ülkelere başvuru çeşitli yollar ile yapılabilinir.
 
Bireysel Başvuru
 
Marka tescil işlemleri tescil istenen ülkenin Tescil Patent Ofislerine yapılır. Bireysel başvuru olarak adlandırdığımız bu başvurunun vekil aracılığı ile yapılması zorunludur.
 
Madrid Protokolü
 
Madrid Protokolü ile tek bir başvuru ve tek bir dil kullanarak birden fazla ülkede marka tescili mümkündür. Madrid protokolüne göre uluslararası marka tescilinin sağlanabilmesi için öncelikle marka'nın Türkiye'de tescili veya tescil başvurusun yapılmış olması gerekmektedir. Protokol çerçevesinde ayrı ayrı incelediklerinden başvurunun bir ülkede reddedilmesi diğer ülkeleri etkilememektedir.
 
Madrid protokolü çerçevesinde yapılan başvurularda standart ücretler ödendiğinden; ülkelere yapılacak her başvuru için ayrı ayrı ücret ödeme vekil tayin etme, tercüme ücretleri gibi külfetleri ortadan kaldıran ekonomik ve pratik bir tescil yöntemidir.
 
Topluluk Markası

Topluluk Markası Sistemi Avrupa Birliğine üye ülkelerin tümünü kapsayan bir marka tescil sistemidir. Topluluk markası ile marka tescil sisteminde tek bir dilde tek bir başvuru ile 27 Avrupa Birliği ülkesinde marka tescili yaptırmak mümkündür.
 Topluluk Markası Madrid Protokolünün tersine topluluk ülkelerinin birinde reddedilmesi durumunda tüm topluluk ülkelerinde reddedilmiş sayılır.
 OAPI (Afrika Sinai Mülkiyet Hakları Organizasyonu) Tescili 
 
OAPI nezdinde yapılan marka tescilleri, Afrika Ülkeleri olan; Benin, Burkina Fasso, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Çad, Kongo, Fildişi Sahili, Ekvator Ginesi, Gabon, Gine, Gine Bisseau, Mali, Moritanya, Nijerya, Senegal, Togo' da tek bir başvuru ile koruma sağlamaktadır.
 
Uluslararası Patent Tescil İşlemleri
 
Türkiye'de tescil edilmiş patentler sadece Türkiye'de geçerlidir. Patent sahibi, buluşunu Türkiye'nin dışında hangi ülkelerde koruma altına almak istiyorsa o ülkelerde patent başvurusu yapmak zorundadır.
 
Patent İşbirliği Anlaşması (PCT) çerçevesinde başvuru sahibi tek bir başvuru ile PCT' ye üye 139 ülkenin tamamında veya bir kısmında patent başvurusu yapabilir.
Avrupa Patent Sözleşmesi (EPC) kapsamında sözleşmeye üye 34 ülkede tek tescil prosedürü ile zaman ve düşük maliyetli koruma sağlayan patent tescili yaptırmak mümkündür.
 
Uluslararası Tasarım Tescil İşlemleri
 
Tasarımlarınızı Türkiye'de tescil ettirmek sizi yurtdışında da koruma altına almamaktadır. Tasarımlarınız yurtdışında da güvence altına almak, başkalarının ürününüzü taklit etmesini önlemek için tek yol yurtdışı tasarım tescilidir.
 
Tasarımlarınızı yurtdışında tescillemek için başvurabileceğiniz iki yol bulunmaktadır.
 
Avrupa Topluluğu Tasarımı
 
Topluluk başvurusu için bir tek başvuru ve ücret ile bütün üye ülkelere birden başvuru yapmak mümkündür. Tek bir başvuru ile 27 Avrupa ülkesinde birden tescil alabilirsiniz.
 
Bireysel Tasarım Başvurusu
 
Bireysel başvurular için ise tek tek ilgili ülkenin Patent Ofisine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Madrid Protokolüne Üye Ülkeler

 

Mardrid Protokolüne taraf olan ve bu protokol uyarınca tescil talep edilebilecek 83 ülke mevcuttur.

 

Almanya- Amerika Birleşik Devletleri- Antigua ve Barbuda- Arnavutluk- Avrupa Topluluğu- Avustralya- Avusturya- Azerbaycan- Bahreyn- Belçika- Beyaz Rusya- Birleşik Krallık (İngiltere)- Bhutan- Bosna Hersek-  Botswana- Bulgaristan- Çek Cumhuriyeti- Çin- Danimarka- Ermenistan- Estonya- Fas- Finlandiya- Fransa- Gana-  Gürcistan-  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi- Hırvatistan- Hollanda- İran- İrlanda- İspanya- İsrail- İsveç- İsviçre- İtalya- İzlanda- Karadağ- Kazakistan- Kenya- Japonya- Kırgızistan- Kore Cumhuriyeti- Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti- Küba- Lesotho- Letonya Cumhuriyeti- Liberya- Liechtenstein- Litvanya- Lüksemburg- Macaristan- 
Madagaskar- Makedonya- Mısır- Moğolistan- Moldova Cumhuriyeti- Monako- Mozambik- Namibya- Norveç- Oman- Polonya- Portekiz- Romanya- Rusya Federasyonu- San Marino- Sao Tome ve Principe- Sırbistan- Sierra Leone- Singapur- Slovenya- Slovakya- Svaziland- Sudan- Suriye- Türkiye- Türkmenistan- Ukrayna- Özbekistan- Yunanistan- Vietnam- Zambiya

Etiket : Uluslararası Tescil