Avrupa Birliği Uyum Süreci İlişkisi

15 kasım 2004 tarihi itibari ile Et, Süt ve Su ürünleri üretiminde ülkemizde uygulama zorunluğu başlayan HACCP sistemi 1 Ocak 2006 tarihi itibari ile tüm Avrupa Birliği üye ülkeleri ve 3. ülke ticaretinde başladı.

AB sürecinde birçok firma yeni uyum ve yaklaşım direktiflerinin kendilerine nasıl yansıyacağını inceliyor. Yeni zorunluluklar, özellikle mal veya hizmet üreten kuruluşlara büyük sorumluluklar yüklüyor. Yapılan işlerin artık tüm dünya normlarında kabul edilir düzeyde olması ve Türk üreticilerin global arenada tüm dünyanın kabul ettiği standartlarda ve bilinçle üretim yapması artık kaçınılmaz hale geliyor. Uzmanlara göre, bu süreçte gerekli değişimi yaşamayanlar başarılı olamayacak, rekabetçi piyasanın sürekli değişimi ve gelişimine uyum sağlamayı gerektiren düzeni içerisinde yok olup gidecekler.

Avrupa’ya adım adım yaklaşan Türkiye’nin yaşadığı değişim içerisinde, birçok ürün, hizmet ve yönetim belgeleri zorunluluk haline geldi. Bu belgelerin ön enemlileri; ISO 9001:2000 (Kalite Yönetim Sistemi) belgesi, OHSAS 18001:1999(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği) belgesi, AB sürecinde hijyen ve sağlığın öneminin ülkemizde de önem kazanması ile önemi artan HACCP (Gıda Güvenliği) belgesi,ISO 14001:2004 ( Çevre Yönetim Sistemi).

Uzmanlara göre, bu belgelerden kendi sektörleri için gerekli olanlara sahip olmayanlar hiç ummadıkları kadar kısa sürede tercih edilmeyen konuma düşecekler. Öte yandan, dillere pelesenk olan CE işaretlemesinin önemi gitgide artıyor. CE işaretine sahip olmayan çoğu ürünün yurtdışına çıkışı zaten mümkün değil. Yurtiçinde dolaşımı da yakın zamanda yasal yaptırımlar yüzünden imkansız hale gelecek. Dolayısıyla KOBİ’ler de dahil birçok kuruluş, CE işareti almak üzere çalışmalarını sürdürüyor. AB’ye uyum çalışmaları hızlanırken, özel kuruluşların ve devlet kurumlarının mal veya hizmet satın alırken en çok üzerinde durdukları kavram, firmaların belli Avrupa ve Dünya normlarına uygunluklarını kanıtlayan belgelere sahip olmaları. Bu nedenle belgelerin gerekliliği ve zorunluluğunun en başta farkına varan kuruluşlar ihalelere sıkça giren devlete ve özel sektöre dışarıdan mal ve hizmet sağlayan kuruluşlar. Son dönemde özellikle inşaat, temizlik, güvenlik, gıda ve yemek üreticileri bu belgeleri almak üzere çalışıyor.

Kaynak: https://www.kobi-efor.com.tr/haber_detay.asp?id=1075

 

BİLKALİTE DANIŞMANLIK EĞİTİM

VE BELGELENDİRME HİZMETLERİ

Tel:  0216 459 06 52

Fax: 0216 459 06 52

GSM: 0530 543 99 91 – 92

[email protected]

Etiket : Avrupa Birliği Uyum Süreci İlişkisi